7 kasulikku asja, mida laps ja lapsevanem saavad e-kokakoolist

Mida pakuvad lastele mõeldud videoretseptid Teie perele?

1. Laps õpib ohutult käsitlema köögitarvikuid ja -tehnikat.

Lubaksid lapsel kokata küll, aga kardad ka, et ta endale viga ei teeks? Enne kui me alustame toiduvalmistamisega, vaatame koos lastega üle kõik vanusegrupile vajalikud köögitehnikad ja – vahendid, näiteks ahi, pliit, riiv, nuga, koorija, blender, köögikombain. Räägime läbi ohukohad ning kuidas on õige kasutada. Lapsed on väga hoolsad kui nad teavad, et neil on see killuke vastutust. Igas videos ka tuletan omakorda meelde, mida jälgima peab.

2. Laps õpib iseseisvalt toitu valmistama.

Koolilapsed peavad tihti iseseisvalt toiduvalmistamisega hakkama saama. Ja isegi kui ei pea – uskude mind – lapsed naudivad kokkamist kui neile see võimalus anda. Neil on loovust ja töötahet. Kõige pisemad teevad iseseisvaid samme väiksemates töödes ning saavad vanemaga mõnusalt kvaliteetaega koos nautida.

3. Vanemale rohkem vaba aega 🙂

Kujutlege seda pilti – toit valmib ise…
Iga retseptiga on täpne nimekiri ette antud. Vanemale jääb vaid poest toiduainete tellimise rõõm. Kui nimekiri olemas, siis 10+ vanuses laps saab poes käikudega juba ka siseseisvalt hakkama. Kui alustate väiksemate nimekirjadega, siis õpib ta üsna ruttu kodupoodi tundma ja saab peagi ka rohkemate asjade leidmisega hakkama. Sinu vaba aeg ei kulu perele kokkamisele ja poes käigule vaid saate mõnusalt kvaliteetaega veeta.

4. Vanem ei pea muretsema segaduse pärast köögis.

Jah – laps köögis tähendab vahel ka segadust. Seda kõike aga õpime lapsega koos ka lahendama. Õpime pesemist, puhastamist ja enda järel koristamist. Sinul tuleb vaid vajadusel väike meeldetuletus teha kui kõik ei toimi alati õlitatult. See on üks osa õppimisprotsessist ja kindlasti väärib pingutust – üks hetk on see kõik loomulik kulg. Soovitan lapsega teha koos kokkulepe: annate talle võimaluse iseseisvalt kokata, tema vastutab ka köögi korrashoiu eest peale kokkamist. Soovitan esimesed korrad koristamise etapid lapsega koos läbi teha, et vaadata koos üle, kuhu mida tagasi omale kohale panna ja mida vanem lapselt ootab. Lapse ja vanema nägemus ei pruugi ühtida ning seda annab koos õppida.

5. Lapse jaoks on eneseteostus ja töörõõm väga olulised

See puhas ja siiras rõõm, mida lapsed tunnevad kui nad on valmis saanud nende enda valmistatud toidu… Lapsel silm särab! Loomulikult pikemad kokkamised võivad olla lapse jaoks ka väsitavad, aga rahuldus seal juures korvab kõik.

6. Pere toidulaua valik laieneb ning laps on altim uusi maitseid proovima

Seda tagasisidet kuulen ma üsna tihti, et tänu e-kokakoolile on paljude perede menüü saanud värskendust ja põnevust juurde. Kahtlemata pakume oma peredele kõik väga maitsvaid toite ja paljudel kindlasti ka väga teadlik toitumine, ent kes meist ei tunneks, et vahel tahaks vaheldust. Üsna tavaline on, et lapsed, eriti väiksemas eas, on valivad sööjad. Palju aitab kaasa eakaaslaste ja pere eeskuju ent väga palju aitab kaasa ka lapse kaasamine kokkamisse. Kelle mured ei taha leida lahendust, siis lisaks saan aidata ka toitumisnõustamisena.  

7. Laps õpib läbi videotundide tervislikku toitumist

Videotes käsitleme ka erinevaid teemasid: miks süüa vitamiine, kust toidust vitamiine leiame, miks süüa värvikirevat toitu, miks peaks toiduvalik olema võimalikult lai, miks mitte suuremat magustoitu süüa, miks ei ole liiga suur suhkru tarbimine hea, palju tuleks süüa kala ja mida kõike kalast teha saab, miks loomse toiduga tuleb ka piire jälgida, kas pähklid on tõesti nii kasulikud ja palju muud põnevat lastele arusaadavas keeles. Lapsed on väga usinad kuulajad ja õppijad. Vanemad on tihti rääkinud, et ka nemad õpivad laste kõrvalt, mille üle on mul puhas rõõm.

Ootan kõiki e-kokakooli! 
Vali enda lapsele sobiv vanusegrupp, keerame käised üles, peseme käed ja hakkame pihta!